محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

شماره تلفن (24 ساعته):34761010

نکاتی درمورد تلویزیون سامسونگ

  • دوشنبه 13 خرداد 1398
  • مقالات

buy tv

به موازات قدرت زیاد سامسونگ در بخش فروش و پیشرو بودن این شرکت کره ای در تکنولوژی های جدید در بخش خدمات پس از فروش و سرویس، تعمیر تلویزیون سامسونگ در تبریز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

مدل کد تلویزیونهای ال سی دی سامسونگ با پیشوند LA  و در تلویزیونهای ال ای دی با پیشوند UA  و در تلویزیونهای پلاسما با پیشوند PS شروع می شود و در ادامه اینچ دستگاه و سپس ورژن و سری تولید دستگاه قید می شود.بعنوان مثال UA48H6490  تلویزیون ال دی سامسونگ در سایز 48 اینچ و از سری تولید H  و ورژن 6490 می باشد.

سامسونگ به مدت 10 سال پیاپی رکورد بالاترین فروش را در بخش تلویزیون و در مقیاس جهانی داشته و به موازات آن بالاترین تعداد تقاضا در بخش تعمیر تلویزیون مربوط به تلویزیون سامسونگ می شود و همین امر اهمیت سامسونگ را مشخص می کند.

 

تفکیک مدل ها و ایرادهای اپیدمی در مدلهای مختلف  LCD

 

سری B5 :

مدل های مختلف این سری شامل B530 , B550 , B570 می شود و قطع شدن تصویر تلویزیون متداولترین ایراد این چند مدل است که بعلت ایجاد خرابی در برد پاور-بک لایت دستگاه ایجاد می شود.

 

قطع شدن نور زمینه در تلویزیون های ال سی دی سری B معمولا بعد از چند دقیقه کار کرد تلویزیون ایجاد می شود.

 

سری C5 :

مدل های مختلف این سری شامل C530 , C550 , C585 و چند مدل مشابه است.

 

متداولترین عیوب در این سری از تلویزیون های سامسونگ خرابی لامپ های فلورسنت تولید کننده نور بک لایت است. در مدل های مختلف این سری تعداد 12 تا 18 عدد لامپ در بخش بک لایت استفاده شده است. خرابی لامپ های فلورسنت باعث فعال شدن مدار محافظ این بخش شده و دستگاه به صورت اتوماتیک و برای جلوگیری از ایجاد خرابی در سایر قطعات دستگاه ولتاژ کار این بخش را قطع می کند.

 

 ایراد بک لایت در تلویزیون های سامسونگ

قبل از شروع بحث راجع به تعمیر تلویزیون سامسونگ در زیر مجموعه ال ای دی و ایرادهای شایع در آنها لازم است راجع به یک ایراد اپیدمی و متداول در بین عموم تلویزیون های ال ای دی ال جی توضیح دهیم.

 

ساختار تلویزیون های ال ای دی به این صورت است که نور بک لایت یا زمینه در پشت صفحه نمایش تولید شده و باعث دیده شدن تصویر می شود. نور بک لایت بوسیله لامپ های ال ای دی تولید و صفحات پولاریزه که روی لامپ ها قرار می گیرد باعث می شود تا نور لامپ ها به صورت یکنواخت دیده شود. بدیهی است که هر نوع ایراد در تولید نور بک لایت به تصویر منتقل می شود مثلا خاموشی تعدادی از لامپ ها باعث قطع شدن نور بک لایت در آن بخش شده و به تناسب میزان تاریکی همان بخش از تصویر تلویزیون هم تاریک تر (نسبت به بخش های سالم تصویر) دیده خواهد شد.

 

متداولترین ایرادهای ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون عبارتند از :

  •  قطع شدن تصویر تلویزیون
  • تاریک شدن نیمه بالایی یا پایینی تصویر
  • قطع و وصل شدن تصویر یا پرپر زدن تصویر
  • ایجاد نقاط یا لکه های تاریک در تصویر
  • ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

سری D5 : مدل های مختلف این سری شامل D5000 , D5500 , D5950 می شود.

 سیاه شدن بالای تصویر : این ایراد که بعلت خرابی در بخش پنل دستگاه ایجاد می شود در همه مدل های این سری دیده می شود و معمولا در ابتدای ایجاد ایراد بعد از چند دقیقه کارکرد تلویزیون برطرف می شود. این ایراد معمولا با تعمیر پنل تلویزیون برطرف می شود و یازی به تعویض کامل پنل دستگاه نیست.

 

عیوب متداول تعمیر تلویزیون سامسونگ

 

خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ : این ایراد هم در همه مدل های این سری دیده می شود و معمولا شکل ظاهری آن به این صورت است که بعد از روشن کردن تلویزیون و ظاهر شدن لوگوی سامسونگ (بعضی مواقع تا چند ثانیه تصویر هم دیده می شود) تلویزیون مجددا خاموش می شود و بلافاصله روشن می شود و مجددا لوگوی سامسونگ نمایش داده می شود.

این ایراد معمولا در بخش نرم افزار مین برد تلویزیون ایجاد می شود و با تعمیر مین برد برطرف می شود و نیازی به تعویض مین برد نیست.

سری F5 : مدل های مختلف این سری شامل F5000 , F5500 , F5950 می شود.

 

سیاه شدن نیمه بالایی یا نیمه پاییینی تصویر :

 

ایراد در بخش بک لایت متداولترین ایراد سری F از تلویزیون های سامسونگ است که بدلیل تقسیم شدن لامپ های بخش بک لایت به دو دسته بالایی و پایینی تصویر و معیوب شدن یکی از این دو بخش معمولا به صورت تاریکی نیمه بالایی یا پایینی تصویر دیده می شود البته در موارد معدودی هم ایراد در هر دو بخش ایجاد می شود که باعث می شود تصویر تلویزیون به صورت کامل قطع شود.

 

راه حل تعمیر تلویزیون سامسونگ در این حالت تعویض لامپ های سوخته در بخش بک لایت تلویزیون و همچنین انجام اصلاحیه برد پاور دستگاه برای کاهش استهلاک بخش بک لایت تلویزیون است.

 

روشن نشدن تلویزیون : ایراد دیگری که در سری F از تلویزیون های سامسونگ دیده می شود روشن نشدن تلویزیون است که معمولا بدلیل ایجاد خرابی در برد پاور دستگاه ایجاد می شود. توصیه اصلی مجموعه تعمیرات تلویزیون برای جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های مختلف جدا کردن برق ورودی دستگاه بوسیله چند راهی های کلید دار در مواقع خاموشی تلویزیون است.

 

سری ES :  ایراد در بخش بک لایت تلویزیون و سیاه شدن بخشی از تصویر متداولترین ایرادی است که در مدل های مختلف این سری از تلویزیون های سامسونگ دیده می شود. لامپ های بک لایت به صورت یکطرفه طراحی شده است و به مانند تمام بک لایت هایی که با این روش ساخته شده اند بدلیل تراکم بالای لامپ ها و همچنین مقدار نور زیادی که برای روشن کردن کل مساحت صفحه نمایش لازم است از استهلاک بالایی برخوردار است.

قطعه یدکی بخش بک لایت سری ES بسیار کمیاب است.

 

سری H و EH :  ایراد بک لایت در این دو سری از تلویزیون های سامسونگ هم که بک لایت آنها به صورت شاخه ای طراحی شده است ایراد متداول است که اغلب به صورت روشن نشدن تعدادی از لامپ ها و تاریکی تصویر در همان بخش ظاهر می شود.

سوختن تعدادی از لامپ ها باعث افزایش جریان لامپ های سالم شده و باعث تشدید استهلاک آنها می شود.

 

جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ :

همانطور که در توضیحات عیوب متداول در تلویزیون های سامسونگ توضیح دادیم ایراد بخش بک لایت به یکی از عیوب متداول در چندین مدل از تلویزیون های (مخصوصا ال ای دی) سامسونگ تبدیل شده است، در اینجا این سوال پیش می آید که آیا راهی برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون و عدم نیاز به تعمیر تلویزیون ال جی وجود دارد؟

در جواب این سوال باید گفت که بله ، برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون می توان به مجموعه ای از اقدامات اشاره کرد که همه آنها به پایین آمدن استهلاک بخش بک لایت منتهی می شود. در ادامه این اقدامات پیشگیرانه رابه طور خلاصه توضیح میدهیم :

انجام اصلاحیه بک لایت : موثرترین اقدام در بخش پیشگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون انجام اصلاحیه بخش بک لایت است. اصلاحیه بک لایت عبارتست از تغییرات مداری در بخش تامین ولتاژ بک لایت تلویزیون برای کاهش و تعدیل این ولتاژ. در عموم موارد انجام اصلاحیه باعث کاهش حدود 5 تا 10 درصدی ولتاژ بک لایت می شود تا ضمن حفظ کیفیت تصویر عمر مفید لامپ ها افزایش یابد. عموم مصرف کنندگان بدلیل نیاز به صرف هزینه و باز شدن تلویزیون تمایل چندانی به انجام این اصلاحیه نشان نمی دهند در حالیکه هزینه انجام این اصلاحیه بسیار پایین تر از هزینه تعمیر تلویزیون سامسونگ در صورت ایجاد خرابی بخش بک لایت خواهد بود.

کاهش مقدار نور زمینه در منو تنظیمات : یکی دیگر از اقداماتی که باعث افزایش طول عمر بخش بک لایت تلویزیون می شود کاهش مقدار نور بک لایت در منوی تنظیمات است. این کاهش از طریق تغییر در دو گزینه قابل انجام است :

کاهش نور زمینه (بک لایت) با کاهش گزینه مستقیم آن در منوی تنظیمات تصویر

کاهش نور زمینه (بک لایت) با روشن کردن گزینه صرفه جویی در انرژی (energy saving)

نکته مهم : یکی از ایرادهای کاهش نور بک لایت در منوی تنظیمات، تغییر این تنظیمات به طور سهوی است. در بخش منوی مخفی برخی از تلویزیون های سامسونگ گزینه ای وجود دارد که می توان با تغییر آن میزان حداکثری نور بک لایت را تنظیم کرد به نحوی که حتی اگر در منوی تنظیمات حالت حداکثری نور بک لایت هم انتخاب شود از حد تعیین شده در منوی مخفی فراتر نرود. برای استفاده از این امکان توصیه می کنیم از متخصصین تعمیر تلویزیون سامسونگ کمک بگیرید.

دسته بندی مطالب
ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!