محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

شماره تلفن (24 ساعته):34761010

دلایل لکه های تاریک در تصویر تلویزیون ها چیست ؟

  • دوشنبه 4 آذر 1398
  • مقالات

لکه های تاریک در تصویر تلویزیون

ایجاد لکه های تاریک در نقاط مختلف صفحه نمایش تلویزیون، علت ایجاد شدن آن و راه برطرف کردن آن یکی از ایراداتی است که اغلب کاربران با آن مواجه هستند. در ادامه به بررسی علل و راه حل آن می پردازیم.

 

 

خرابی در بخش بک لایت تلویزیون

ایجاد لکه ‌های تاریک در صفحه ‌نمایش تلویزیون‌ های ال ای دی به دلیل خرابی بک لایت است. اگر یکی یا تعدادی از لامپ‌ های بخش بک لایت خاموش شود این مشکل به وجود می‌آید. اگر بخش بک لایت که وظیفه ‌ی ایجاد نور زمینه را دارد خاموش شود ما هیچ تصویری نمی‌ بینیم و یک صفحه ‌ی تاریک دیده می‌شود. در صورت خرابی بک لایت امکان دارد قسمتی از تصویر روشن و خاموش شود و چشمک بزند و درنهایت به ‌طور کامل قطع شود. همین مشکل خرابی لامپ‌ های ال ای دی است که منجر به سیاه شدن قسمتی از تصویر می شود. وقتی قسمتی از لامپ ها بسوزند، باعث می‌شود که ولتاژ کار روی لامپ‌های سالم پخش شود و همین امر سبب می‌شود که به لامپ‌های سالم فشار بیش‌تری وارد شود و درنتیجه‌ ی این فشار لامپ‌ های سالم نیز خراب می‌شوند.

 

خرابی بک لایت در تلویزیون های ال سی دی

در تلویزیون های ال سی دی به جای لامپ های ال ای دی از لامپ های فلورسنت استفاده شده است. در این تلویزیون ها با بالا رفتن عمر دستگاه و بیشتر در دستگاه هایی که استفاده طولانی دارند، گرمای لامپ های فلورسنت باعث زرد شدن لایه های سفید رنگ داخل دستگاه می شود که از بیرون به صورت لکه های تاریک دیده می شود.

 

 

 

خرابی پنل تلویزیون

یکی از اصلی ‌ترین دلایل سیاهی قسمت ‌هایی از تصویر، به خاطر خرابی پنل است. اگر قسمتی از ماژول یا لیکوئید پنل خراب شود، شاهد لکه ‌های سیاه ، ‌روی صفحه ‌ی نمایش دستگاه تان خواهید بود. در واقع یکی از مهم ‌ترین علت های اصلی به وجود آمدن این مشکل می‌تواند به خاطر کثیفی پنل باشد. در بالای تلویزیون منافذی وجود دارند و این منافذ به منظور خارج کردن گرما طراحی ‌شده تا روشنایی صفحه ‌نمایش را فراهم کند. لازم است این منافذ هرچند ماه یک ‌بار تمیز شوند. اگر مقدار زیادی گرد و خاک روی این منافذ جمع شود و به داخل تلویزیون نفوذ کند، باعث ایجاد لکه ‌های سیاه می‌شوند. برای حل این مشکل باید پنل تلویزیون را بیرون بیاورید. زمانی ‌که پنل را خارج کردید باید هر لایه را تمیز کنید؛ اما در بیشتر موارد لازم است که پنل عوض شود تا این مشکل حل شود؛ زیرا پنل ها دارای طول عمر محدودی هستند، وقتی عمر مفید پنل ها تمام شود باید آن‌ها را عوض کرد.

 

 

 

معیوب شدن پیکسل ‌ها

صفحه ‌نمایش تلویزیون ‌های ال ای دی از ترکیب میلیون‌ ها نقطه تشکیل‌ شده است که به این نقاط پیکسل گفته می‌شود. این پیکسل ‌ها امکان دارد قرمز، سبز، آبی، سفید یا سیاه به نظر برسند. گاهی امکان دارد برخی از این پیکسل‌ها معیوب شوند و در نتیجه آن قسمت از تصویر به شکل لکه ‌های سیاه و تاریک دیده می‌شود؛ که در این صورت لازم است پیکسل ‌های معیوب تعویض شوند. هر پیکسل جداگانه در یک صفحه ال سی دی از سه دیود تشکیل‌ شده است. اگر هر یک از این رنگ‌ها به شکست بخورند، پیکسل‌ها به شکل یک نقطه ‌ی سیاه ظاهر می‌شود. بعضی اوقات شما با استفاده از یک برنامه ‌ی بازیابی می‌توانید پیکسل‌ های سیاه را زنده کنید یا به عبارتی احیا کنید. برنامه ‌های بازیابی، پیکسل‌ها را در صفحه ‌نمایش مجبور به تغییر سریع می‌کند. یا به‌ عبارت‌ دیگر دیودهای معیوب را دوباره بیدار می‌کند.

 

مرکز خدمات دادگر در زمینه تعمیر تلویزیون در تبریز، تعمیر تلویزیون ال جی در تبریز، تعمیر تلویزیون سامسونگ در تبریز آماده ارائه خدمت به مشتریان عزیز می باشد.

مرکز خدمات دادگر به عنوان نمایندگی تلویزیون ال جی در تبریز، نمایندگی تلویزیون سامسونگ در تبریز اماده ارائه خدمت به مشتریان عزیز می باشد.

دسته بندی مطالب
ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!